Na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia majú občania EÚ nárok na lekársky nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť na území členských štátov EÚ, v Nórsku, Lichtenštajnsku, na Islande a vo Švajčiarsku za rovnakých podmienok, teda v rovnakom rozsahu a podľa rovnakých kritérií, ako domáci poistenci. To znamená, že ak existuje za zdravotnú starostlivosť v členských krajinách EÚ spoluúčasť, poistenec ju zaplatí tak, ako poistenec tej-ktorej krajiny EÚ. Poistenie liečebných nákladov v zahraničí v rámci cestovného poistenia pokrýva všetky náklady pri ošetrení, vrátane liekov, hospitalizácie, prevozu do nemocnice a tiež repatriácie na Slovensko a prevoz telesných pozostatkov. V prípade zdravotného poistenia sú ošetrenie a lieky hradené len v tom rozsahu, v akom sú hradené občanom daného štátu, čo často znamená vysoké spoluúčasti. Kým na základe európskeho zdravotného preukazu sa poskytuje ošetrenie len u lekára vo verejnej, resp. štátnej sieti, komerčné cestovné poistenie zahŕňa aj ošetrenie u súkromného lekára. Na druhej strane komerčné cestovné poistenie kryje náklady spojené s ošetrením pri náhlej zmene zdravotného stavu, t. z., že v prípade nákladov na lieky pri chronickom ochorení, tie nie sú kryté z cestovného poistenia. Pri chronických ochoreniach odporúčame zobrať si lieky so sebou do zahraničia.
Výška doplatkov za poskytnutú zdravotnú starostlivosť sa rôzni od jednej EÚ krajiny k druhej. Je potrebné počítať s tým, že vo väčšine krajín EÚ sa za starostlivosť pripláca, napr. vo Francúzsku je to 30 % z ceny výkonu, v Grécku 25 % z ceny liekov, prípadne pacient musí hradiť lieky v plnej výške. Platí to napríklad v Taliansku. Tieto náklady zdravotná poisťovňa nepreplatí, aj keď máte Európsky preukaz zdravotného poistenia. V niektorých krajinách, napr. vo Francúzsku musíte zaplatiť pri ambulantnom ošetrení celý účet a s týmto účtom zájsť na miestnu zdravotnú poisťovňu, ktorá vám preplatí výdavky v zmysle pravidiel francúzskeho práva.
Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP) a jeho akceptáciu si treba overiť pred poskytnutím zdravotnej starostlivosti priamo u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Ak v členskej krajine existuje zoznam zmluvných poskytovateľov pre zdravotné fondy alebo jednotlivé zdravotné poisťovne, je možné overiť si zmluvný vzťah poskytovateľa vopred.
Je potrebné dať pozor hlavne v prípade rekreačného dovolenkového pobytu na tzv. hotelových lekárov v južných krajinách, ktorí obyčajne žiadajú liečbu „cash“, a ktorí tento dokument – Európsky preukaz zdravotného poistenia – neakceptujú a väčšinou nemajú zmluvný vzťah so zdravotnou poisťovňou alebo zdravotným fondom.
Tip: Cestovné poistenie online môžete uzatvoriť na tejto stránke.
VÝHODY POISTENIA
- Atraktívne zľavy pre rodinu, kolektív a pre držiteľov kariet vydaných združením CKM SYTS (ISIC, EURO<26, GO<26, ITIC)
- Zimné športy* poistené už v základnom poistení
- Komplexné poistenie aj pre váš pobyt na Slovensku
- Zvýhodnená sadzba pre cesty do Českej republiky
* za zimné športy sa považuje lyžovanie po vyznačených trasách, snowboarding po vyznačených trasách, beh na lyžiach po vyznačených trasách, jazda na boboch po vyznačených trasách, korčuľovanie na ľade, sánkovanie
NAŠE TIPY
- Na cestu do zahraničia si môžete poistiť aj svojho zvieracieho miláčika (psíka, mačku ai.). Majetok počas vašej neprítomnosti zasa ochráni poistenie dovolenkovej domácnosti.
- Poistenie nákladov na zásah Horskej záchrannej služby nie je potrebné uzatvárať pre osoby mladšie ako 18 rokov. Odporúčame ho však cudzincom, ktorí sa rozhodnú navštíviť slovenské hory.
- Ak ste občanom Českej republiky, uzatvorte si cestovné poistenie na www.unionpojistovna.cz.